Monday, November 21, 2022

לאן מתקדם בודק תוכנה? 

English version

קישור למודל

כשמתכנת מתחיל את דרכו המקצועית יש עשרים אלף אופציות בהן הקריירה יכולה להתפתח - מערכות משובצות, שרתי-אינטרנט, מערכות הפעלה,מובייל, ועוד, בנוסף, כל תחום כזה יכול לבוא יחד עם התמחות בשפות תכנות ספציפיות כמו ג'אווה, סי, פיית'ון ואחרות. מתכנת מתחיל ימצא את עצמו בדרך כלל בצוות עם עוד מתכנתים שיש להם קצת יותר ניסיון ויתחיל לשמוע על כל הדברים שחסרים לו - כתיבת קוד מאובטח, תבניות עיצוב או היכרות עם ספריה כזו או אחרת. בכל פעם בה מתכנת מסיים קטע עבודה הוא מקבל משוב על טיבה - מישהו אחר בצוות יקרא את הקוד שלו, יעיר הערות ושני הצדדים ילמדו. אחרי זמן לא ארוך במיוחד יהיו למתכנת הזדמנויות לחזור לקוד שהוא כתב בעבר ולראות כמה הוא כבר השתפר ואיך טעויות שהוא עשה אז מפריעות לו עכשיו. בסך הכל - סביבת למידה מדהימה, גם אם אנחנו לא לוקחים בחשבון את מאות הקורסים הזמינים שמלמדים תוכן רלוונטי ברמה המתאימה. 

ומה המצב אצל בודקי תוכנה? אפשר לומר שהוא כמעט הפוך. לא מאוד נדיר שבודק תוכנה מתחיל ימצא את המשרה הראשונה שלו באיזה סטארט-אפ בו הוא בודק התוכנה היחיד, או היחיד בצוות אליו הוא גוייס, רוב מי שהוא ייתקל בו, גם בודקי תוכנה מנוסים יותר, לא יודעים הרבה על הצד התיאורטי של בדיקות תוכנה, ובלא מעט מקומות, בודקי תוכנה נמצאים אי שם בחלק התחתון של שרשרת המזון. כמעט כל מי שמדבר על "לאן מתקדמים" מצביע על דרך התקדמות אל מחוץ למקצוע - לפיתוח, דבאופס, הנהלת מוצר או "סתם" לתפקיד ניהולי. אילו כישורים נדרשים מאדם כדי להיות בודק תוכנה מוצלח? יש כאן הרבה פרשנות ומעט מאוד קונצנזוס. אילו קורסים זמינים למי שרוצה להשתפר? יש עשרות קורסים מסביב לתוכן של ISTQB, אבל התוכן הזה פשוט לא טוב, ובטח לא משפר את המקצועיות של מי שטורח ולומד אותו (למה אני אומר את זה? אפשר לקרוא כאן). קורסים טובים? צריך לחפור מתחת לסלע. זה לא שאין בכלל, קיבלתי המלצות על כמה קורסים, אבל זה לא טריוויאלי למצוא אותם. ומבחינת משוב - גם כאן אין כזה באמת. לפעמים משהו מתפוצץ בשטח ואנחנו אומרים "כן, יכולנו לעשות עבודה טובה יותר", אבל מה עם כל הפעמים בהן לא היינו בסדר ושום דבר דרמטי לא קרה? או כשהיינו זהירים מדי ותקענו מקלות בגלגלים של כל תהליך הפיתוח? בדרך כלל המשוב שנקבל יהיה ספורדי, באיחור ודי מעורפל. גם כאן, יש את יחידי הסגולה שמצאו דרך לקבל משוב מהיר מהשטח על איכות הפיתוח - הם בדרך כלל לא באמת צריכים בודקי תוכנה.
בקיצור, מנקודת המבט של בודקי תוכנה מתחילים, כל מסלולי הקידום מובילים אל מחוץ למקצוע הבדיקות.חלק קטן מהבודקים האלה ימצאו במקרה מסלולים בתוך עולם הבדיקות (וחלק מתוך אלה יתקדמו בהם עד לנקודה בה תיאורי תפקיד רשמיים לא משנים מאוד), אבל רוב העובדים שטובים מספיק כדי להתקדם יכוונו את הקריירה שלהם למקום אחר. מקומות עבודה שמחפשים בודקי תוכנה מנוסים יצטרכו להתאמץ מאוד כדי למצוא מישהו שגם פנוי לעבודה, גם מנוסה וגם מסוגל לעשות עבודה טובה. 

במקום בו אני עובד התמודדנו עם הקושי הזה על ידי גיוס עובדים מתחילים, תחת ההנחה שקל יותר ללמד אנשים איך להיות בודקי תוכנה טובים אם לא צריך לשבור להם הרגלים רעים. כמובן, ידענו שיש כמה חסרונות לגישה הזו - נצטרך להשקיע יותר בחניכה ואנחנו מהמרים על כל עובד בלי המון יכולת לנחש את סיכויי ההצלחה שלו מראש. הנחנו שנוכל להתמודד עם האתגרים האלה ולבנות צוות שיתאים למה שהחברה צריכה. אחד האתגרים שלא לקחנו בחשבון  היה שימור עובדים. זה לא שהתעלמנו לחלוטין מהבעיה הזו, רק הנחנו שהקושי לשמר עובד יהיה דומה לזה שכל החברה חווה. נכון, לבדיקות תוכנה יש מוניטין לא טוב במיוחד, אבל אנחנו בונים צוות חזק שמאפשר לאנשים ללמוד המון ולהשפיע על הסביבה שלהם - הם יראו את זה ויישארו. לא? ובכן, מסתבר שלא מספיק. בודקי תוכנה מתחילים הגיעו למקצוע ממגוון סיבות, חלק גדול יחסית פשוט מנצל את רף הכניסה הנמוך יותר כדי לצבור ניסיון לקראת המשרה אליה הוא באמת מכוון. לא מעט מאלו שעזבו אותנו עשו את זה כי מנקודת המבט שלהם - אין לאן להתקדם. הם ידעו לומר שהם מתכנתים טובים יותר, אבל כל שאר הכישורים שהם צברו היו שקופים להם, וחשוב יותר - הם לא שיפרו את היכולת שלהם למצוא משרדה טובה יותר בהמשך הקריירה. משרות לפיתוח תוכנה יהיו ספציפיות - מומחה מסדי נתונים, מומחה מערכות משובצות, קרנל, או עוד עשרות תחומים. משרות לבודקי תוכנה יהיו דומות להחריד, לא משנה אם הן לבעלי ניסיון של שנתיים או של עשר והיכולת לומר "זה אני, זה הערך שאני מביא איתי ואלה המשרות שמעניינות אותי" דורשת חשיבה מעמיקה שלא זמינה בתחילת הקריירה, בטח לא במקום שעדיין בונה את תהליכי העבודה והקידום שלו. 

אני רוצה לבנות מפה, משהו שיתאר מסלולי התקדמות אפשריים בתוך בדיקות תוכנה. משהו שיאפשר לאנשים להסתכל ולומר "אלה תחומי ההתמחות שלי". כלי כזה יוכל לתת לעובדים מתחילים תחושת התקדמות והתפתחות - במקום לומר "קודם בדקתי, היום אני בודק, מחר אבדוק", הם יוכלו לומר "קודם ידעתי את הבסיס, היום אני יודע קצת על בדיקות נגישות, קצת יותר על בדיקות ביצועים ואני טוב יותר בניתוח סיכונים מאשר הייתי לפני שנה". יותר מזה, הם יוכלו לומר "כשאהיה גדול אני רוצה להיות מומחה ניטור, ולכן אני צריך ללמוד ויזואליציה, עבודה עם נתוני עתק ואסטרטגיות אחסון מידע". עם קצת מזל, זה יכול להיות כלי שישמש חברות כשהן בונות מסלולי התקדמות לעובדים או אפילו בתהליך הגיוס שלהן.

כדי לתמוך במטרות האלה, בניתי מודל שמכיל שלוש רמות של הגדרות:

1. בכירות.
חלוקה כללית לדרגות - מי מקבל יותר כסף ויותר אחריות. אם אלה הדברים שמעניינים אותך (ולא, זה לא בהכרח עניין של שטחיות או סתם חמדנות - יש אנשים שנמצאים בתפקיד אחר: משאבי אנוש, כספים, ואפילו המנכ"ל - לא צריך להיות להם אכפת מה בדיוק אומר התפקיד שלך, רק כמה הוא בכיר), אפשר לעצור כאן. אבל, גם לכולנו נוח מדי פעם להכיר את החלוקה לרמות, גם במובן של שכר וגם כדי לדעת מה סוג האחריות שאנחנו צפויים לה.
במודל השתמשתי בשלוש רמות - ג'וניור, סיניור וprinciple (ולא, לא היה לי הגיוני לכתוב את זה בעברית) כשההפרדה היא לפי מידת השפעה מרמת הוא שעושה את העבודה שלו ועד לזה שמשפיע על כל הארגון. ככל הנראה, ארגונים קטנים מאוד יצטרכו רק שתי קטגוריות, ובארגוני ענק יהיה צורך ברמות נוספות.

2. תפקידים: אלה כותרות כלליות לסוגי עבודה שונים שאפשר לכלול תחת המטרייה הרחבה של "בדיקות תוכנה". בארגוני ענק יכול להיות שיהיו צוותים שונים שממלאים את הפונקציות האלה, אבל במקומות קטנים יותר (ובארגונים גדולים שבחרו לארגן את העבודה כך), סביר שאדם אחד ימלא מספר תפקידים. למשל - ארגון לא חייב להחזיק מומחה נגישות במשרה מלאה, אבל כדאי שיהיה מישהו שמבין בתחום ויכול לעזור במשימות קשורות כאשר הן צצות. 

3. כישורים ויכולות: כדי לבצע תפקיד בהצלחה, נדרשים כישורים מסויימים. יהיה קשה מאוד לתפקד כמומחה ביצועים בלי להכיר כלי או שניים שמייצרים עומסים או בלי לדעת לנתח צריכת משאבים. עבור כל כישור ניתן לבנות מסלולי הכשרה - ביצוע משימות קשורות, קורסים, הרצאות וכדומה, ולהגדיר דרכים למדידת המיומנות של עובד בכישור מסויים. 

העבודה שלי, באופן טבעי, רחוקה מלהיות מושלמת. אני משתמש בשפה שמובנת בעיקר לי, ואין ספק שאני מחמיץ תחומים שלמים. לכן, אני מבקש מכם להוסיף הערות - הייתי שמח אם המודל הזה יהיה משותף לקהילה כולה ויוכל לשמש גם את מקומות העבודה השונים בהגדרת התפקידים שהם מחפשים ומסלול ההתקדמות וגם את בודקי התוכנה עצמם כשהם מנסים להגדיר לעצמם את מסלול ההתפתחות שהם רוצים לנסות.  המודל שלי נמצא כאן ויש הרשאות הערה לכל מי שניגש אליו. ספרו לי מה עובד בשבילכם היטב, אילו הנחות אני מניח ולא מתאימות לכם, מה חסר. שתפו את המודל הזה עם קולגות וחברים כדי שגם הם ייתנו משוב. זו גם ההזדמנות להודות לPerze Ababa שהשקיע לא מעט מזמנו ועזר לי לשים לב לכמה פערים ולראות גם חלק מנקודת המבט של ארגונים גדולים באמת. 

No comments:

Post a Comment