Saturday, July 4, 2020

תחרות "בדיקות"ביום שישי האחרון השתתפתי בתחרות "בדיקות", נו, אתם יודעים, הדבר הזה בו נותנים לכם אפליקציה אקראית עם מעט מאוד הקשר ואומרים לכם "לכו למצוא באגים". הרבה אנשים כבר כתבו על למה הקשר בין אירועים כאלה לבין בדיקות תוכנה מקרי בהחלט, אז לא אלאה אתכם בקשקושים על החלק הזה. במקום זאת אני רוצה לדבר על הדברים שלמדתי תוך כדי השתתפות באירוע. 
נתחיל קודם כל עם תנאי הפתיחה, כדי שיהיה קל יותר לעקוב - בארגון התחרות היו כמה כשלים מאוד משמעותיים מבחינתי, מספיק משמעותיים כדי שtאחרוג ממנהגי ואזכיר את שם האירוע  - תחרות הבדיקות הישראלית שמתארחת כבכל שנה בתוך DevGeekWeek של ג'ון ברייס. למה אני טורח להזכיר אותם? שיתביישו להם. אז הייתה אפליקציה לבדוק, והייתה מערכת לדיווח תקלות. סבבה, לזה הם דאגו. לשום דבר אחר - לא באמת. 
על מה אני מדבר? קודם כל, לא הצלחתי למצוא בשום מקום את חוקי התחרות. הכוונה בסיסית על מה מעניין יותר ומה מעניין פחות. מה מותר ומה אסור (למשל, האם מותר לי לחטט בקוד המקור של האפליקציה כדי למצוא בעיות אבטחה? לא ברור), הייתה עמימות משמעותית מסביב לקריטריונים לפיהם נמדדים הצוותים: כמות תקלות שנמצאה, רלוונטיות התקלות, איכות הדיווח, מורכבות תרחישי הבדיקה, היכולת לספור עד שבע במנדרינית - יוק. שנית, בתחילת התחרות סיפרו לנו שצריך לשלוח "דו"ח מסכם", למה? מי הלקוחות שלו? מה התוכן שמצפים שיהיה בו? האם "היה לי כיף" זה דו"ח מסכם? האם הם רוצים לראות טבלה עם מספר התקלות שדווחו? סתם תדפיס? כשניסיתי לשאול, לא הצלחתי לקבל תשובה חוץ מאשר "זה חלק ממה שמנקדים עליו, ההבנה שלך של מהו דו"ח מסכם". בקיצור, כל חוקי התחרות חסויים וסודיים. יתר על כן - גם לאחר שהוכרזו התוצאות, לא היה פירוט על מה נוקדו הצוותים. בכנות, זה נראה כאילו שלפו שמות של צוותים באקראי. 
שנית, בעיות באפליקציה הנבדקת. קודם כל, מסתבר שאחד הפרמטרים החשובים ביותר מבחינת האפליקציה הוא מיקום, והעובדה שלאור מגבלות הקורונה עבדנו כל אחד מביתו הגבילה אותנו. מישהו חשב לספר על זה? שנית, האפליקציה הגיעה אל המשתתפים במצב רעוע - בין אם בגלל שרת שלא סוחב, אפליקציה בשלבים מוקדמים מדי של פיתוח או מזל רע, כל לחיצת כפתור שלישית הובילה להיתקעות של האפליקציה, ולא היה ניתן לעשות איתה שום דבר. במצב כזה, כל תקלה שנצפית היא לא מעניינת, והרבה מאוד זמן של צוותים הלך לאיבוד כי הם לא הצליחו אפילו לעבור את מסך הכניסה. לא רציני. 

אבל בכל זאת, למדתי כמה דברים. 
קודם כל, אירועים מהסוג הזה הם דרך אחת להשלים פערים טכנולוגיים - תוך כדי ההכנות לתחרות התעסקתי קצת עם הכנת סביבת עבודה למכשירים ניידים, ולמדתי מגוון דברים שלא ידעתי קודם או שהשתנו מאז הפעם האחרונה בה הסתכלתי - קודם כל, מסתבר שאי אפשר להתקין סרטיפיקטים על מכשירי אנדרואיד החל מגרסה 7. כלומר, אלא אם יש מכשיר שהוא rooted, וגם אז יש כמה חישוקים שצריך לעבור דרכם.
דבר שני, הוא היכולת לנצל כישורים קיימים כדי לתפקד בסביבות זרות - עד היום, לא יצא לי להתעסק בבדיקות מובייל בשום צורה רצינית (כן אספתי כמה כישורים קטנים על הדרך), אבל למרות זאת, הניסיון שאספתי עד כה הוכיח את עצמו כרלוונטי - ידעתי מה אני רוצה לחפש, ויכולתי לחפש את הדרך לעשות את זה. הצד השני של המטבע הוא פערי היכולת בין מי שמתעסק באופן יומיומי עם הטכנולוגיה הנבדקת: יש מגוון דברים שאפשר לעשות יחסית בקלות אם יודעים איך, או שבכלל צריך. למשל - בהינתן קצת יותר זמן יכול להיות שהייתי מסתכל על דברים כמו צריכת סוללה או הרשאות האפליקציה, אבל זה לא משהו שהיה לי במודעות בזמן הקצר בו שיחקנו עם האפליקציה.
הדבר השלישי שלמדתי הוא על חשיבותה של הכנה מראש לאירוע כזה. במקצוע שלנו אנחנו רודפים אחרי אותו חשמליים שרצים בין מערכות שונות, עם המון שכבות אבסטרקציה. כשבודקים מוצר צריך לקלף שכבה או שתיים כדי לגלות מה יש מתחת למכסה המנוע. אין זמן במהלך התחרות להתקין את כל הכלים, ואלא אם אתם עובדים באופן יומיומי על טכנולוגיה דומה, אין לכם בהכרח מושג מה הם הכלים שיכולים לעזור לכם. זה פער שאפשר לצמצם באופן משמעותי בכמה שעות של הכנה. במקרה שלנו - אמולטורים, חיבור לADB והעברת הטלפון למצב מפתח (זה מגוחך עד כמה זה נעשה מסובך בגרסאות האחרונות של אנדרואיד. אני מבין את הסיבה, אבל בחייאת ראבאק).
תכנון זה נחמד, אבל זה הולך מהר מאוד לפח. לפני הפגישה עשינו תכנון זמנים קצר כדי למקסם אפקטיביות. צעד ראשון - סיור באפליקציה ומיפוי הפונקציונליות. מה קרה? האפליקציה לא באמת עובדת. קצת הלכנו לאיבוד ולא זכרנו את התוכנית של עצמנו. אני מניח שזה משתפר ככל שמתרגלים סיטואציה כזו יותר. 
דבר אחרון, והכי חשוב - מודלים. גם לנוכח האפליקציה השבורה כל הזמן רצו לנו בראש מודלים למגוון רחב של דרים איתם התמודדנו - מודל של "מה מטרת האפילקציה" כדי לקבוע מה חשוב, מודל של "איפה דברים יכולים להיות שבורים" כדי למקד את החיפוש שלנו, מודל של "מה עומד מאחורי התקלה שאנחנו רואים" כדי לדעת אם להמשיך לחפור באותו מקום ולחפש תקלות נוספות או אולי עדיף לחפש במקום אחר, ואם התקלה שאנחנו רואים כרגע קשורה לתקלה קודמת שראינו. 

אז אלו הדברים שלמדתי על תחרויות מהסוג הזה. האם יש משהו שאפשר להשליך מכאן על החיים המקצועיים שלי? לא באופן ישיר. השתתפות בתחרות הזו בהחלט מלמדת אותי דבר או שניים על טעויות אפשריות אם נחליט לארגן ציד-תקלות על המוצרים שלנו ועל הסיבות בגללן אולי נרצה לעשות את זה (בעיקר, אני חושב שיתרון אחד שיכול להיות מזה הוא שינוי הלך המחשבה של מי שאינם בצוות הבדיקות והפניית הזרקור לסוגי בעיות שונים שיש לנו, כך שיווצרו פחות מהן). חוץ מזה, אני חושב שחידדתי אצלי בראש את ההבדל בין בדיקות תוכנה לבין התחרות הזו - המבדיל העיקרי בין הפארסה שמתרחשת בתחרויות מהסוג הזה לבין עבודה רצינית הוא המשוב הקבוע ממפתחי המוצר - אין גישה למנהל המוצר שיאמר "זה חשוב, חפשו עוד כאלה" או "זה מגניב ברמה הטכנית, אבל לא אכפת לי", אין גישה למתכנתים השונים כדי להבין מה קשה ומה קל להם, אין התייחסות לתהליך הפיתוח ושיפור שלו. יש כאן קרקס של "מצאתי תקלות במוצר". יופי נחמה.
בסופו של יום, זו הייתה תזכורת מצויינת לכך שיותר מכל דבר אחר, בדיקות תוכנה מוגדרות על ידי ההקשר בו הן מתקיימות ולא על ידי סט כזה או אחר של פעולות. 

למרות הכל, אני שמח שהשתתפתי בתחרות הזו, לא כי היה לה ערך מקצועי כלשהו, אלא כי היא הייתה בילוי נחמד לכמה שעות, אם יוצא לכם להיתקל בתחרות כזו (בתקווה, אחת שמאורגנת טוב יותר מהפארסה בה השתתפתי), אני ממליץ בחום.

No comments:

Post a Comment